Kontakta Företagsutveckling

Vi hjälper entreprenörer och företag att växa och utvecklas. Ta gärna kontakt med oss om du har frågor eller funderingar.

Gå direkt till:
Starta företag »
Expedition Framåt »
Företagsakuten »
Upphandlade externa rådgivare »

  • Alexander Kassay Alexander Kassay
    Projektledare Nyföretagande & Entreprenörskap

    Bakgrund: Civilekonom, magisterexamen i företagsekonomi med inriktning småföretagande. Arbetat som skattehandläggare och skatteinformatör på skatteverket med många års erfarenhet av nyföretagande. 
    Telefon: 031-367 62 12
    E-post: alexander.kassay@businessregion.se

  • Alexander Kassay Anna Larsson
    Projektledare Enterprise Europe Network - föräldraledig

    Telefon: 031-367 61 43
    E-post: anna.larsson@businessregion.se

  • Anna-Lena Johansson Anna-Lena Johansson
    Chef Företagsutveckling

    Bakgrund: Konsult i eget företag, Svenskt Näringsliv och tidigare Svenska Arbetsgivarföreningen (SAF).
    Telefon: 031-367 61 52
    E-post: anna-lena.johansson@businessregion.se
    Twitter: @ AnnaLenaBRG

  • Björn Andersson Björn Andersson
    Chef Tillväxtprogram Expedition Framåt

    Bakgrund: Insatt i företagande från många olika branscher, positioner samt genom egna företag.
    Telefon: 031-367 61 13. Sms: 0730-91 23 88.
    E-post: bjorn.andersson@businessregion.se

  • Dejan Djurkovski Dejan Djurkovski
    Projektledare Företagsamma Västra Hisingen

    Bakgrund: IHM Business School, IT-projektledning/marknadsföring. Arbetat bl a inom privat servicesektor och med Affärsdriven Miljöutveckling på Business Region Göteborg.
    Telefon: 031-367 62 15
    E-post: dejan.djurkovski@businessregion.se

  • Dragan Sako Dragan Sako
    Projektledare

    Bakgrund: Egen företagare inom olika branscher, bl.a. marknadsföring, postorder, bokförlag. Starta eget rådgivare sedan 10 år tillbaka.
    Telefon: 031-367 61 95
    E-post: dragan.sako@businessregion.se

  • Eva Källrot Eva Källrot
    Kundansvarig Expedition Framåt

    Bakgrund: Civilekonom Handelshögskolan i Göteborg.
    Telefon: 031-367 62 14
    E-post: eva.kallrot@businessregion.se

  • Alexander Kassay Helena Eixmann
    Kundansvarig Expedition Framåt

    Bakgrund: Affärsutvecklare och Finanschef i internationella verksamheter inom service, IT, logistik, detaljhandel och tillverkande industri.
    Telefon: 031-367 61 63
    E-post: helena.eixmann@businessregion.se

  • Jan Carlson Jan Carlson
    ProjektledareNyföretagande och entreprenörskap

    Bakgrund: Insatt i företagarens vardag tack vare erfarenhet från småföretagarvärlden och ett stort antal branscher.
    Telefon: 031-367 61 50
    E-post: jan.carlson@businessregion.se

  • Alexander Kassay Jasmine Soufi
    Projektledare Företagsamma Västra Hisingen

    Bakgrund: Arbetat 10 år inom hotellindustrin samt projektlett evenemang och projekt inom upplevelseindustrin, framför allt matrelaterade projekt.
    Telefon: 031-367 61 56
    E-post: jasmine.soufi@businessregion.se

  • Johan Eckebrant Johan Eckebrant
    Kundansvarig Expedition Framåt

    Bakgrund: Key Account Manager, företagsförsäljare och försäljningschef.
    Telefon: 031-367 61 02
    E-post: johan.eckebrant@businessregion.se

  • Julia Hult Julia Hult
    Projektledare Företagsamma Västra Hisingen

    Bakgrund: Egenföretagare inom utbildning- och resebranschen samt flera års erfarenhet med att upptäcka, starta och utveckla högteknologiska affärsidéer.
    Telefon: 031-367 61 01
    E-post: julia.hult@businessregion.se

  • Karin Ingelhag Karin Ingelhag
    Projektledare Avanto Mikro

    Telefon:  031-367 62 07
    E-post: karin.ingelhag@businessregion.se

  • Karin Herrlin Karin Öberg
    Kundansvarig Expedition Framåt - föräldraledig

    Bakgrund: Civilekonom, magisterexamen i företagsekonomi med inriktning affärsutveckling.
  • Lars Lennartsson Lars Lennartsson
    Kundansvarig Expedition Framåt

    Bakgrund: Sälj/marknadschef, vd, konsult.
    Telefon: 031-367 62 02
    E-post: lars.lennartsson@businessregion.se

  • Linda Bell Linda Bell
    EU-rådgivare/informatör | Enterprise Europe Network

    Bakgrund:
    Telefon: 031-367 61 43
    E-post: linda.bell@businessregion.se

  • Alexander Kassay Linda Emilsson
    Informatör Enterprise Europe Network

    Bakgrund: EU-projektsamordnare med kunskap i EU:s fonder och program. Medlem i europeisk sektorsgrupp som fokuserar på företagarkvinnor och medlem i europeisk arbetsgrupp gällande finansiering för små och medelstora företag.Telefon: 031-367 61 83
    E-post: linda.emilsson@businessregion.se

  • Maria Lindström Maria Lindström
    Projektledare

    Bakgrund: Utvecklingsarbete, marknadsföring, administration, data, kundvård, handledare, projektarbete.
    Telefon: 031-367 61 66
    E-post: maria.lindstrom@businessregion.se

  • Alexander Kassay Maria Lundin
    Informatör Enterprise Europe Network

    Bakgrund: Magisterexamen i Europakunskap och statsvetenskap. Har erfarenhet från såväl kommunal verksamhet som serviceindustri och sjukvård.Telefon: 031-367 61 17
    E-post: maria.lundin@businessregion.se

  • Maria Nyman Maria Nyman
    Projektledare

    Telefon: 031-367 61 29
    E-post: maria.nyman@businessregion.se

  • Marie Nissbrandt Marie Nissbrandt
    Rekryteringsrådgivare/Arbetsförmedlare

    Bakgrund: Arbetsförmedlare sedan 1994 dessförinnan marknads- och försäljningsansvarig av sjötransporter samt ekonomiansvarig i ett par mindre företag.
    Telefon: 031-367 61 71
    E-post: marie.nissbrandt@arbetsformedlingen.se

  • Alexander Kassay Marja Janusson
    Informatör Enterprise Europe Network

    Telefon: 031-367 61 48
    E-post: marja.janusson@businessregion.se

  • Sonja Kollberg Sonja Kollberg
    Kundansvarig Expedition Framåt/Projektledare Företagsakuten

    Bakgrund: Distriktschef, key account, affärsutvecklare, egen företagare.
    Telefon: 031-367 62 03
    E-post: sonja.kollberg@businessregion.se

  • Staffan Grönlund Staffan Grönlund
    Processtödjare Avanto Mikro

    Telefon: 031-367 61 82
    E-post: staffan.gronlund@businessregion.se

  • Stina Jernhed Stina Jernhed
    Projektledare Expedition Framåt

    Bakgrund: Apoteket AB, pol Mag i ekonomi (Förvaltningshögskolan). Har arbetat på banker, privata större och mindre företag.
    Telefon: 031-367 61 69
    Epost:  stina.jernhed@businessregion.se

  • Susanne Eliasson Susanne Abildtrup
    Koordinator

    Bakgrund: Marknadsföring, administration, kundrelationer och sälj.
    Telefon: 031-367 61 12
    E-post: susanne.abildtrup@businessregion.se

  • Susanne Robertsson Susanne Robertsson
    Gruppchef

    Bakgrund: Lång bankerfarenhet där jag bland annat arbetat med kreditbedömning och obeståndsärenden och dessförinnan bland annat som controller.
    Telefon: 031-367 61 04
    E-post: susanne.robertsson@businessregion.se

  • Therese Fabricius Therése Fabricius
    Projektledare

    Bakgrund: Arbetat sedan 1999 med småföretag från olika branscher och deras vardag.
    Telefon: 031-367 62 13
    E-post: therese.fabricius@businessregion.se

  • Toni Henriksson Toni Henriksson
    Controller

    Bakgrund: Banktjänsteman, controller och ekonomichef.
    Telefon: 031-367 61 87
    E-post: toni.henriksson@businessregion.se

  • Torbjörn Kvarefeldt Torbjörn Kvarefelt
    Kundansvarig Expedition Framåt

    Bakgrund: Egen företagare inom detaljhandel, affärsmäkleri samt åkeribranschen. Key account, säljare och speditör.
    Telefon: 031-367 61 68
    E-post: torbjorn.kvarefelt@businessregion.se

  • Ywonne Genberg Ywonne Genberg
    Kundansvarig Expedition Framåt

    Bakgrund: Account Manager, marknadsföring och försäljning, Marknadsekonom IHM Business School.
    Telefon: 031-367 61 67
    E-post: ywonne.genberg@businessregion.se

Telefon: 031-61 24 02
E-post: info@businessregion.se
Vårt huvudkontor ligger på Norra Hamngatan 14 i Göteborg.

Pressmeddelanden och annan information för journalister.

Här kan du ladda ner trycksaker, rapporter och andra av våra publikationer.

Här kan du prenumerera på nyhetsbrev och utskick, som finns för flera av våra branschområden.